מהו מכשיר FWD ולמה הוא משמש?

/ / בלוג
מכשיר גזירה בקרקע ישירה

סלילת כבישים נחשבת לאחד מהאתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני קבלן או חברה. זאת, מאחר וקיימות אינספור נקודות כשל, שבגללן, הכביש הנסלל עלול שלא לענות על הדרישות שלשמן הוא נסלל. מפיזור שאינו אחיד של האספלט המיושם, דרך סגרגציה ועד למרקם לא אחיד של פני הכביש בשל פיזורם של אגרגטים גסים מידי – לא חסרות בעיות אפשריות. אולם, הבעיה הגדולה ביותר של כביש (ואולי, אף הבסיסית ביותר), עלולה להיווצר בשל חוסר יכולתן של שכבות הכביש השונות לעמוד בעומס המופעל עליהן, הן בשל כלי רכב כבדים והן בשל ריבוי כלי רכב המשתמשים בכביש.

בדיקת FWD ומטרותיה

בדיקת FWD הינה בדיקה מקצועית המבוצעת באמצעות מכשיר FWD. מכשיר ה-FWD (ר"ת ל- Falling Weight Deflectometer) הוא מכשיר לבדיקה לא הרסנית של תכונותיהן המכאניות (חוזקן) של שכבות הכביש והתשתית. העיקרון שמאחורי בדיקת FWD באמצעות המכשיר הינו הפלת משקולת שמשקלה נע בין 2.2 ל-7.5 טון על גבי פלטה שקוטרה 30 או 45 ס"מ, אשר מונחת על שכבת הכביש / הקרקע הנבדקת. התוצאות מתקבלות באמצעות מדידת אגני שקיעות שמתפתחים בשל הפלת המשקולת על הפלטה. בדיקת אגני שקיעות תבוצע במספר נקודות לאורכו של ציר המדידה (לרוב, במרחקים של כ-30 ס"מ ממרכז הפלטה ועד למרחק המקסימאלי של 180 ס"מ ממרכזה של הפלטה). באופן זה, ניתן לבדוק עשרות נקודות ספציפיות אשר המרווחים ביניהן קצרים לאורך כל אתר העבודה בזמן קצר מאד. מה גם שהמדובר בבדיקת בל"ה (בדיקה ללא הרס) מה שאומר שניתן לבצע אותה במקום, אין צורך לקחת דגימות או להמתין לתוצאות המעבדה המוסמכת.

יתרונות לבדיקת FWD

לשימוש במכשיר FWD המבוצע לצורכי בקרת איכות ישנם מספר יתרונות בולטים על פני הבדיקות האחרות שמשמשות למטרה דומה (למשל, בדיקות צפיפות שדה):
• אפשר לבחון בדרך זו עשרות נקודות בדיקה, שהמרווחים ביניהן קצרים במהלכו של יום עבודה בודד. כמות הבדיקות ומהירות ביצוען מאפשרות לקבל ניתוח מהיר לאחידות המקטע ולמידת התאמתה של רמת הביצוע בפועל לציפיות התכנון.
• רמת המאמץ המופעלת על הכביש במהלך בדיקת המכשיר זהה לרמת המאמץ שנגרמת על ידי משאיות וכלי רכב כבד אחר. מה שמאפשר לנו לדעת כיצד "יתנהג" מקטע הדרך במעבר של כלי רכב כבדים עליו
• מכשיר ה-FWD מסוגל לזהות את נקודות החולשה לא רק בשכבה העליונה (שלכאורה, הינה השכבה הנבדקת במהלך הבדיקה) אלא אף בעומק רב יותר. דבר המאפשר לנו לבחון את התנהגות השכבות העמוקות יותר ומסייע במניעת "הפתעות" עתידיות.

לסיכום:

יציבותה של קרקע היא עניין רציני מאד, הן בעת בניית בית והן בעת סלילת כביש, שדה תעופה או כל מקום אחר שעתיד להיות נתון תחת משקל רב. בדיקת FWD מאפשרת לכם להבטיח את עמידותה של הקרקע ומסייעת לכם למנוע בעיות עתידיות בנושא.

ראשי
אנחנו פה בשבילכםנא השאר פרטים ונציג מעבדה יחזור אליך בהקדם האפשרי
Call Now Button
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
CONTACT US