בדיקה סונית

מהי בדיקה סונית?

ענף הבנייה מאגד בתוכו מגוון רחב של תחומי התמחות, כאשר לכל תחום התמחות אחראי איש מקצוע כזה או אחר הנדרש לביצוע עבודתו בהתאם לשלב בו מצוי הליך הבנייה. אחד מהשלבים המרכזיים ביותר בכל הליך בניה של מבנים ובתים פרטיים הוא שלב הכלונסאות שהם למעשה יסוד הבניין ותפקידם לקבע את המבנה העתידי לקרקע ו/או לתמוך בעומסים שונים הקשורים בקרקע. השימוש בכלונסאות מונע למעשה מהמבנה העתידי לשקוע באדמה חולית או בוצית ובכך נמנעת קריסה של קירות התמך תוך כדי הבנייה. כיום, הכלונסאות מיוצרים בעיקר מפלדה ו/או בטון מזוין, כאשר סוג הכלונסאות נקבע בהתאם לסוג הקרקע והעומסים הצפויים.

אם כך, מהי בדיקה סונית לכלונסאות?

החדרת כלונסאות אל עומק הקרקע היא פעולה המיושמת על ידי שלושה בעלי מקצוע בענף הבנייה:

1. יועץ קרקע האמון על הגדרת סוג הקרקע ובהתאם לכך להתאמת סוג הכולנס על פי טבלת עומסים מובנית
2. קונסטרוקטור האמון על בחירת קוטר הכולנס ועומק החדרתו אל הקרקע בהתאם לטבלת העומסים
3. קבלן הביצוע האמון על החדרת הכולנס אל הקרקע

בדיקה המכונה בדיקה סונית לכלונסאות נערכת לאחר החדרת הכלונסאות לתוך הקרקע וזאת על מנת לוודא שכל הכלונסאות עומדים בתקן הנדרש ולא קיימים בהם פגמים העלולים להוביל למפולת עבר ו/או ליצירת כיסי אוויר או מים בזמן יציקת הבטון, דבר העלול להוביל לאי רציפות וצפיפות של הבטון בתוך הכולנס ובכך יחלישו אותו. בדיקה זו מאפשרת קבלת מידע בנוגע לאורך ורציפות הכלונסאות שהם למעשה יסודות המבנה או הבית.

חשוב לדעת: בדיקה מסוג בדיקה סונית לכלונסאות הידועה גם בשם בדיקה סונית לבטון איננה בדיקת חובה לצרכי קבלת היתרי בנייה, אך היא בדיקה חשובה אותו מפקחי בנייה מקפידים לקיימה על מנת לוודא שכל הליך הבנייה מיושם בהתאם לתקנות הנדרשות ולא קיימת סכנת קריסה של המבנה תוך כדי בנייתו. במקרים בהם מדובר בבניית בית פרטי על ידי קבלן ביצוע, האחריות לקיומה של הבדיקה היא על מזמין העבודה, כלומר האדם שבונה את ביתו.

בדיקה זו מיושמת על ידי מהנדסי בניה שהוסמכו לצורך קיומה והיא נערכת באמצעות מכשור בדיקה ייעודי היודע לקלוט תדרי גל קול הנובע עקב מכת פטיש על הכלונס, ובכך לבצע ניתוח מדויק לגבי עומקו, רציפותו ואורכו של הכולנס. בדיקה זו מתבצעת כ-שבוע ימים לאחר מועד היציקה ובמהלך פרק הזמן שבין יציקת הבטון עד למועד הבדיקה מומלץ להימנע מכל עבודות ברזל ותפסנות בכלונסאות.

שימו לב- מכיוון שקיומה של הבדיקה איננה הכרח לצרכי קבלת היתר בניה, ישנם לא מעט קבלנים הנמענים מקיומה מטעמי חיסכון, כאשר ממצאי הבדיקה חשובים ומשמעותיים ולכן אנו ממליצים לכם לסכם עם הקבלן שהבדיקה הסונית תהיה חלק בלתי נפרד מההסכם ביניכם, כאשר התשלום בגין הבדיקה הינו באחריות הקבלן.

ראשי
אנחנו פה בשבילכםנא השאר פרטים ונציג מעבדה יחזור אליך בהקדם האפשרי
Call Now Button
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
CONTACT US